Jak se starat o fasádu na domě?

Fasáda je vizitkou každého rodinného domu. Už podle jejího stavu si lidé dělají obrázek o vašem bydlení.  Žádná fasáda nevydrží věčně a není bezúdržbová. Pokud chcete, aby byla elegantní, čistá a bez kazu, musíte se o ni starat. Jak ale pečovat o fasádu, jaké jsou nejčastější problémy a jak je odstranit?

Jednou za 2 roky důkladně vyčistit

Na fasádách se neustále usazuje venkovní prach, smog, pyly a jiné nečistoty. Ty nekazí jen její vzhled, ale mohou být příčinou dalších problémů. Zejména pokud se začnou vyskytovat ve větší míře mechy. Alespoň jednou za 2 roky byste měli nechat fasádu důkladně vyčistit. Čištění fasády není jednoduchou činností. Za prvé proto, že obálka rodinného domu je velká a potřebujete k práci lešení. Za druhé proto, že dokonalé vyčištění je velmi složité. Ani domácí vysokotlaký čistič nemusí stačit. Málo výkonný model nedokáže odstranit všechny nečistoty. Pokud výkon nastavíte veliký, mohlo by dojít i k poškození fasády. Celý proces můžete nechat na odbornících. Jak probíhá čištění fasád specializovanou firmou, se můžete podívat ZDE.

Nechte obálku domu detailně prohlédnout

Na první pohled se může fasáda zdát čistá a bez problémů. To může být ovšem jen názor laika, ale odborník při detailním prozkoumání může zjistit opak.

Jaké jsou nejčastější problémy s fasádou?

  1. plísně,
  2. popraskání
  3. vlhkost

Jestliže se na vašem domě objevují náznaky vlhkosti, plísně nebo popraskání, vše byste měli vyřešit co nejdříve. Problémy se mohou stupňovat, a čím déle je necháte bez povšimnutí, tím hůře se budou odstraňovat. V raném stádiu dokáží vyřešit většinu problémů nátěry fasády.

Nátěr jen na čistou fasádu

Mějte na paměti, že jakýkoliv nátěr bude správně působit jen na čistém podkladu. Nejdříve je zapotřebí fasádu vyčistit, až pak aplikovat protiplísňový nátěr nebo nátěr proti vlhkosti.