Sehnat pronájem bytu ve Vodňanech dá práci. Volných nemovitostí je jako šafránu a ceny kvapem rostou

Pokoušíte se najít pronájem bytu ve Vodňanech? A nedaří se? Žádné překvapení. Nedostatek volných nemovitostí je v tomto jihočeském městě se 7 tisícovkami obyvatel doslova katastrofální. Nabídka činžovního bydlení je snad ještě slabší, než by se s ohledem na napjatou situaci na tuzemském trhu s nemovitostmi dalo očekávat. Pokud vás netlačí čas, zkuste vytrvat. Nicméně v okamžiku, kdy se vám nějaká příležitost v podobě cenově dostupného pronájmu konečně naskytne, příliš neotálejte a co nejrychleji podepište smlouvu! Nabídka se totiž v dohledné době zřejmě příliš nezlepší.

Dnes vám ukážeme, co by v takové nájemní smlouvě rozhodně nemělo chybět. Pokusíme se vám také trochu poradit, jak při citelném nedostatku, který na straně nabídky panuje, přimět majitele nemovitosti, aby ji svěřil do užívání právě vám. Vážných zájemců bude totiž nepochybně více.

Jak najít pronájem bytu ve Vodňanech? Těžko!

Malebné městečko na řece Blanici, které se může pyšnit historií dlouhou téměř osm století. To jsou jihočeské Vodňany. Ať už vás sem přivádí cokoliv, potřebujete sehnat střechu nad hlavou. To je zřejmé. A jelikož se pídíte po pronájmu, bude váš pobyt ve městě asi jen krátkodobější. Anebo je to tak, že nemáte na pořízení vlastní nemovitosti dostatek finančních prostředků? I to je možné. Při extrémně vysokých cenách tuzemských nemovitostí, které dle názoru některých odborníků navíc ještě porostou, se ani není co divit. Nalezení činžovního bytu ve Vodňanech vám dá každopádně práci, protože jich je zde jako šafránu. Obvykle je spočítáte na prstech jedné ruky. Ptáte se, jak je to možné?

Nabídka bytů je ve Vodňanech velice slabá (05/2022)

DispoziceVelikost (m2)PopisPodlažíNájem (Kč)
3+kk60cihla (bez výtahu)39 000
2+150částečně zařízeno (v RD)210 000

Zájem o činžovní bydlení stoupá

Rezidenční nemovitosti v České republice zdražují nejen dlouhodobě, ale v posledních dvou až třech letech také velice citelně a jejich ceny tak dosahují stále nových a nových rekordů. To pochopitelně zásadním způsobem zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení, což se pak logicky promítá do rostoucího zájmu o pronájmy. Poptávka po činžovních bytech tedy poměrně svižně stoupá, nicméně nabídka podobným tempem rozhodně neroste. A výsledek? V celé řadě českých a moravských měst najdete pronájem jen s vypětím všech sil a to zpravidla ještě za podmínek, které vás jistě nemile překvapí. Ano, řeč je o činžích, které jdou po nedávné odmlce opět nahoru a jak se zdá, nahoru ještě půjdou. Pokud jste na nájemní bydlení odkázáni, může to být pro vás tedy znovu o něco složitější než dnes. Co s tím? Řešení nebude snadné. Bohužel.

Činže rostou napříč Českou republikou

Krajské město04/2021 (Kč/m2)04/2022 (Kč/m2)Růst v %
Praha30035518,4
České Budějovice19522012,8
Plzeň2012104,5
Liberec2092184,3

Majitele musíte přesvědčit!

Při nedostatku, který na trhu s pronájmy v některých městech panuje, nesmíte promarnit jedinou příležitost! Ve Vodňanech, kde je nabídka činžovního bydlení mimořádně slabá, to platí dvojnásob. Jakmile objevíte cokoliv, co by vám mohlo alespoň trochu vyhovovat, neváhejte! Může se sice celkem snadno stát, že nebudete první a třeba ani poslední, kdo majitele bytu osloví, přesto se své šance nevzdávejte. Zkuste nabídnout vyšší kauci, než jaká je požadována. Na to by vlastník nemovitosti každopádně mohl slyšet. Pokud byt nepoškodíte, o peníze byste přijít neměli. Pomoci vám mohou také reference od vašeho zaměstnavatele nebo třeba z místa vašeho předchozího bydliště. Jde jednoduše o to, abyste majitele nemovitosti přesvědčili, že jste solidní člověk. Chcete získat pronájem pro sebe? Pak použijte zkrátka cokoliv, co vaše šance zvýší!

Důležitý dokument

Řekněme, že se na vás dříve či později přece jen usměje štěstí a nějaký činžovní byt ve Vodňanech objevíte. A co víc, jeho majitel „si plácne“ právě s vámi. Ať vás ani nenapadne zaplatit první činži i s kaucí a nastěhovat se jen na základě podání ruky. Dokud nepodepíšete řádnou nájemní smlouvu a to včetně tzv. předávacího protokolu, klíče od bytu do ruky vůbec neberte! Mít vše smluvně ošetřeno je zcela nezbytné! Nájemní smlouva je zkrátka důležitý dokument. A co by v této listině rozhodně nemělo chybět? Musí obsahovat přinejmenším tyto údaje:

  • Identifikační údaje vaše a majitele nemovitosti (jména, rodná čísla)
  • Přesné určení bytu (adresa, podlaží, případně číslo bytu)
  • Délku trvání smluvního vztahu včetně výpovědní lhůty
  • Výši činže a také detaily jejího placení (datum, způsob atd.)

Předávací protokol je i ve vašem zájmu

Nájemní smlouvu dnes nelze považovat za kompletní, pokud není její součástí také předávací protokol. Na jeho sepsání proto každopádně trvejte! Mělo by v něm být uvedeno co nejvíce detailů týkajících se toho, v jakém stavu byl byt včetně vybavení v okamžiku, kdy jste ho převzali do užívání. Jedině tak se vyhnete potenciálním neshodám a v krajním případě i neočekávaným výdajům. Tak na to myslete!

Jak dlouho se vám byt nedaří najít? A vyzkoušeli jste už vážně všechno, třeba i podnájem?