Co vše si rozmyslet před stavbou zahradního jezírka?

Horké letní dny si vyžadují pravidelné zchlazení. Chybí vám na vaší zahradě prvek, díky kterému byste si mohli tento komfort dopřávat? Dobrou volbou pro vás může být zahradní jezírko, které lépe zapadá do přírodního rázu zahrady a kromě možnosti relaxace přináší i estetický prvek.

Na co myslet?

Klíčovým je samozřejmě účel zahradního jezírka. Budete jej využívat ke koupání a k relaxaci? Nebo byste v něm raději nechali prostor rybám a rostlinám? Některá zahradní jezírka však nemusí sloužit ani na koupání, ani pro živočichy, ale pouze na okrasu.

Dalším důležitým bodem je jistě finanční stránka, tedy kolik chcete do stavby jezírka investovat. S tím souvisí i to, jak by mělo být jezírko velké a jaké by mělo mít tvar. Rozmyslete si také, kam byste chtěli zahradní jezírko umístit.

Ideální typ

Hned na začátku si řekněte, zda chcete jezírko pouze pro okrasu, a poskytnete v něm prostor pro faunu i flóru, nebo jej chcete používat ke koupání. Před samotnou stavbou jezírka musíte mít toto rozmyšlené.

Finanční stránka

Reálně si také spočítejte, kolik peněz můžete do stavby jezírka investovat. Celková cena se odvíjí od velikosti jezírka, náročnosti, účelu, zvolené filtrace a izolace. A myslete na to, že stavbou to celé nekončí. Jezírko musíte naplnit vodou, pořídit kvalitní filtrační technologii a UV lampu.

Napouštění jezírka

Mnohdy si lidé neuvědomují, že péče o jezírko musí být pravidelná. Po jeho postavení vás čeká napuštění jezírka a pravidelná údržba. Jezírko se napouští vodou z řádu, zapomeňte na napouštění jezírka vodou ze studny či vodou dešťovou. V jejich případě je problematické především vhodné pH, alkalita, tvrdost, obsah dusitanů apod. Zavařit si tak můžete na nepříjemný problém, kdy se v jezírku mohou objevovat odolnější řasy či bude voda s nižším pH dělat problémy především živočichům a rostlinám.