Spoření ve zlatě se vyplácí. Je ale třeba hledět na prodejní cenu

V dnešní překotné době se ekonomika dostává do potíží, což se kromě jiného projevuje zvýšenou inflací. Peníze tak rychle ztrácejí na své reálné kupní síle. Proto se stále více vyplácí investovat do zlata.

Zlato je dostupnou komoditou, vybírat však musíte pečlivě

Investiční zlato je jistotou, díky níž se nemusíte obávat toho, že přijdete o značnou část svých úspor. Navíc se dá poměrně snadno zakoupit, v Česku a na Slovensku funguje hned několik eshopů a kamenných prodejen. Existují u nich ale značné rozdíly.

Proč je zlato v tuzemsku dražší než v Německu či Švýcarsku?

Cena zlata je určena hlavně komoditní burzou, dále pak prodejcem. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Jsou sem dovážené, pocházejí především ze švýcarských rafinérií. Proto se konečná cena zlata ve srovnání se západními zeměmi liší. Dvojnásob důležité je tedy vybírat obchodníka, který vám nabídne co nejadekvátnější cenu vzhledem k burzovní hodnotě zlata.

Správný obchod vám zlato prodá za férových podmínek a nabídne také výkup

Jakmile si tedy chcete koupit investiční zlato, nejprve si proveďte důkladné srovnání nabídek jednotlivých prodejců. A kromě ceny si všímejte i toho, o jak zavedenou společnost se jedná. Vždy je lepší si vybrat obchodníka, jenž má alespoň několikaletou historii, stálou klientelu a dobré recenze od předchozích zákazníků. Mimo prodeje by takovýto obchodník měl zajišťovat rovněž výkup, což vám usnadní směnu zlata za peníze, až se vám to třeba za pár let bude z finančního hlediska hodit.

Výhody investičního zlata

Zlaté slitky (cihličky) a mince slouží hlavně jako uchovatel hodnoty peněz. Hodnota investičního zlata rok od roku stoupá, nikdy nehrozí, že zcela propadne. Investujete-li tedy do zlata, nijak neriskujete. Kromě toho je nákup investičního zlata osvobozený od platby DPH, u jiných investičních komodit je nutné platit daň z přidané hodnoty ve výši 21 %.