Vánoční světelné dekorace

Světelné dekorace jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc. Asi každý viděl rozzářené zahrady, okenice, balkóny, ale i celé domy, se kterými se velmi často setkáte, zajedete-li na sever Čech, do Německa nebo Spojených států.

Buďte střídmí

Světelné dekorace Češi milují, a proto jich i u nás můžete rok co rok vidět velké množství. Jaký styl si zvolíte samozřejmě záleží jen a jen na vás.  I u světelných dekorací je však zapotřebí přemýšlet a vyvarovat se momentu, kdy celá výzdoba působí spíše kýčovým dojmem, nebo jako diskotéka.

Velmi ožehavým tématem je volba barev osvětlení. Za ty nejtradičnější je teplá žlutá barva či studená bílá. Ty působí vždy decentně a pokud se to s ními nepřehání, skutečně dokáží být velice estetické. Problém však je u zelených, červených, růžových světe, které se ne vždy hodí a často pak připomínají spíše cirkus než vánoční dekoraci.

Problematické jsou i světelné efekty. Zatímco stálé světlo jasně odkazuje na křesťanské tradice a ducha Vánoc, hekticky blikající, přelévající a pulsující světla mají spíše blíže k diskotékám. Pokud spojíme nevkusné barvy s blikáním, máme zaděláno na problém.

Ten největší však přichází v momentě, kdy to s výzdobou přeženeme a svůj dům, balkón či okenici proměníme v jednu velkou světelnou show. Pak teprve vzniká paskvil, který rozhodně nevzbuzuje pocity klidu a harmonie, ale spíše jde ruku v ruce s konzumem a neustálým spěchem, které Vánoce v posledních letech doprovázejí.

Pokud si tedy budete i vy zařizovat vánoční výzdobu vašeho domu, buďte střídmí, myslete na výsledný efekt a nezapomínejte na to, že světla tu nejsou jen pro vás, ale tradice jejich zapalování říká, že že jsou i pro ostatní a těm se nemusí úplně líbit.