Voda a její uplatnění v zahradních prostorách

Voda může mít nejen v domě, ale nepochybně i v prostorách za domem, tedy v zahradě, mnoho podob. Od nejrůznějších malých dekorací až po opravdu vymyšlená vodní díla. S vodou se musí pracovat velmi rozvážně, neboť pokud se příprava stavby unáhlí, výsledek bude spíše zklamáním, než-li radostí. Při volbě vodní stavby musíme brát v úvahu její umístění, rozměry a v neposlední řadě své finanční možnosti. Možností, jak zkrášlit zahradu právě vodním dílem je dnes tolik, že se opravdu vyřádí i úplný amatér bez tučného bankovního konta.

Drobné prvky

voda2

 

Fontánky, vodotrysky či prameniště lze dnes zakoupit téměř v každém větším supermarketu. Jejich instalace tedy není nikterak náročná. Stačí postavit na vámi určené místo, naplnit vodou dle instrukcí a zapojit do elektřiny. Takto nainstalované malé vodní dílo nejčastěji umisťujeme tam, kde na něj budeme moci i dívat, tedy na terase na nějaké dřevěné stoličce, u vstupu na terasu či u odpočívadla.

Proč nemít na zahradě jezírko?

voda1

V dnešní době tuto variantu volí čím dál, tím více lidí, kteří stavějí rodinný dům. Takové jezírko na zahradě působí nejen romantickým, ale často spíše uklidňujícím dojmem. Pokud máte rádi ryby, pak  není problém nasadit do takového jezírka i ryby. V tom případě je vhodná konzultace s designérem, který poradí s výběrem nejen vhodných rostlin, ale i s vhodným typem ryb. Stavba jezírka už vyžaduje větší přípravy. Stejně jako u každé jiné dekorace je nutné zvolit vhodné místo, aby se například v létě voda v něm nepřehřívala a nehrozilo tak uhynutí ryb. Dále je potřeba zvolit tvar, podloží a hlavně velikost. Dnes je již možné, aby voda v jezírku byla neustále v pohybu. Kolem vody poté můžeme rozmístit lavičky nebo nějaké židle tak, aby se případní hosté měli kam pohodlně usadit. Pak už jen stačí vyčkat na správné počasí a sledovat západ slunce po boku své drahé polovičky.