Vybíráme starý nábytek pro renovaci

Pokud máte rádi mixování různých stylů a nevadí vám mít doma i starší kus nábytku, pak se rozhodně zajeďte podívat do nějakého antikvariátu, kde mají takových kousků celou řadu. Ještě než tak udělá, podívejte se na půdu ke svým známým, popřípadě k sobě, nebo své babičce a možná zde objevíte nějaký poklad. Ještě než začnete jásat je však dobré vědět jaký nábytek do automobilu naložit a jaké raději nechat být.

Kvalita

Ať už se budete dívat v antikvariátu, nebo budete stát na půdě, je zapotřebí se zaměřit u nábytku na několik věcí. V první řadě zkontrolujte kvalitu samotného dřeva, zda bylo celou dobu v suchu, zda není prožrané červotočem, nejsou v něm skvrny po olejích a dalších tekutinách, které do sebe dřevo natáhlo a které budete jen těžko odstraňovat. U čalounění se podívejte na složitost čalounění, kvalitu a případně také výplň.

Úplnost

Dalším důležitým krokem je zkontrolovat úplnost celého kusu nábytku. Chybějící nohy či dvířek si všimnete na první pohled, ale chybějící ozdobná lišta či další drobný detail nemusí být hned vidět a následně by vás velmi mrzelo, že vám na nábytku chybí a museli byste jej buď oželet, nebo jej draze nechat dodatečně přidělávat.

Praktičnost

Vezměte také v potaz praktičnost daného kusu nábytku, zda se vám do interiéru skutečně hodí. Je velmi těžké odhadovat, jak bude nábytek vypadat ve své finální podobě, protože nikdy nevíte jaké má dřevo zbarvení, nebo co na vás čeká pod vrstvou laku. Myslete také na rozměry, zda se vám do bytu či domu vejdou a zda bude možné kus nábytku k vám odstěhovat.

Pokud budete nábytek kupovat v antikvariátu, dávejte si také pozor na cenu, protože prodejci se jí často snaží vyšponovat co nevýše.