Zimní dovolená: Jak nastavit topení, aby vás to nepřišlo draho
Odjet na dovolenou v době mrazů a nechat svůj dům bez vytápění, vás může přijít opravdu draho. V tomto článku vám poradíme, jak dům během dovolené vytápět.
Proč topit v prázdném bytě? To je otázka, kterou si zřejmě pokládáte, protože jste klikli tento článek. Logika vám zřejmě říká, že zima uvnitř nikomu neuškodí. Až přijedete, tak si přitopíte, a během několika hodin bude všechno jako dřív. Jenže tak jednoduché to není.
Optimální teplota bytu
Pokud vezmeme v potaz, že odjíždíte na dovolenou v době, kdy venku panují tuhé mrazy, může vás tento výlet vyjít pořádně draho. V nevytopeném domě bude brzy zima, která negativně ovlivní vaše květiny, v horším případě zamrzne voda v potrubí. Vzniklé škody vás pak vyjdou na mnohem větší částku, než kterou by spolklo topení během dnů vašeho odpočinku.
Vytápět samozřejmě nemusíte na běžnou pokojovou teplotu. V případě domů z dutých cihel či polobetonu a okny s izolačním dvojsklem postačí 5 °C. U starších domů s vyšším únikem tepla se vyplatí natáhnout termostat na teplotu kolem 10 °C. Pro větší úsporu můžete jednotlivé pokoje rozdělit na teplotní zóny. Chodby a neobývané části bytu pak stačí vytápět na nižší teplotu.
Správný tlak je základ
Možná si teď říkáte, že u kotlů na dřevo, uhlí a pelety vám tento návod nepomůže. A máte pravdu. Pokud váš kotel nedisponuje funkcí automatického vytápění se zásobníkem, budete muset pověřit souseda, známého či příbuzného, aby k vám alespoň čas od času zašel přiložit.
Před odjezdem se ještě ujistěte, že je ve vytápění dostatek vody. S tím vám pomůže mechanický hladinoměr, který naleznete na většině běžně dostupných kotlů. Digitální manometr zase pomůže s měřením tlaku v potrubí. Dbejte na to, aby v něm nebyl přetlak ani podtlak. Doporučenou hodnotu najdete v manuálu expanzní nádoby. Případně kontaktujte topenáře, který vám pomůže.