Aby vaše domácnost ušetřila

S rostoucími cenami energií je třeba pamatovat na to, že vždy se najde místo, na kterém jistě lze více ušetřit. My se v dnešním článku zaměříme právě na to, jaké máme možnosti úspor v naší domácnosti. Přesvědčte se sami, že ušetřit skutečně lze, pokud víte, jak na to.

Dokonale zateplený dům

Jednou z nejnákladnějších položek rodinného rozpočtu jsou náklady, které ročně vynaložíme na vytápění v domě. To je však právě oblast, ve které můžeme paradoxně ušetřit nejvíce financí. Prvním, co byste měli udělat, je důkladné zateplení domu, které může ušetřit až několik desítek procent nákladů. Nejedná se však jen o v poslední době tolik populární plošné zateplení dobu, ale také o správně těsnící okna. Nejlépe jsou na tom okna plastová, která disponují více izolačními vrstvami a pomohou nám tak zajistit, že nám z domu nebude unikat žádné teplo a naopak dovnitř nepronikne venkovní chlad. Co se týče zateplení, není nutné zateplovat kompletně celý dům, což by pro mnohé z nás bylo zbytečně příliš nákladné. Stačit může i jedna stěna, o které víte, že způsobuje největší únik tepla. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vezměte na vědomí, že jakákoliv investice do zateplení a kvalitní izolace se vám v budoucnu několikanásobně vrátí v podobě uspořených nákladů.

Jak na vytápění domu

Dalším způsobem, jak můžete své domácnosti výrazně finančně ulehčit, je správná volba způsobu vytápění interiéru. Ne nadarmo postupně mnoho z nás přechází na kotle na topná paliva. U těchto kotlů je sice vyšší pořizovací cena, ale v řádu několika let se nám tato investice vrátí. Co by nemělo modernímu interiéru chybět a také nám může výrazně pomoci s úsporným vytápěním je krb. Ten je nejen skvělým doplňkem atraktivního obývacího pokoje, ale i skvělým místem k odpočinku a relaxaci. Pomocí něj můžete snadno a rychle vytápět hned několik místností, na což myslete při výběru místa, kde necháte krb vystavit. Kromě klasického krbu, na který jsme již všichni zvyklí, existují i moderní varianty a to například krby elektrické. U nich je však třeba počítat s vyššími náklady a především se ztrátou oné romantické atmosféry, kterou nám vykouzlí tradiční krb s praskajícím dřevem.

Šetříme vodou

Náklady na provoz domácnosti značně ovlivňuje také spotřeba vody. Ačkoliv si možná myslíte, že v této oblasti přeci nelze šetřit, jste na omylu. Pomocníkem v úsporném opatření vám bude takzvaný perlátor. Jedná se o novinku na našem trhu, kterou lze implementovat do dřezů a umyvadel. Perlátor vám pomůže ušetřit nejen vodu, ale i energii, což se jistě vyplatí. Jeho pořizovací cena není nikterak vysoká, ale za to díky němu ušetříte již během několika dnů od zahájení používání. Jeho jedinou nevýhodou je to, že je po čase třeba vyměnit za nový.

Tip: Dbejte o své zdraví