Ať žije patchwork!

Z nouze ctnost!

Slůvko patchwork jste dozajisté již někdy slyšeli. Jedná se o anglický pojem, který v úplném překladu znamená záplatovaná práce. Právě toto pojmenování celkem jasně vystihuje o co se vlastně jedná.

Jedná se o specifickou textilní techniku, kdy jsou k sobě sešívány jednotlivé kousky různorodých textílií z nejrůznějších materiálů, tvarů i vzorů. Ty dohromady vytvářejí geometrické tvary. Některé takto vytvořené látky se ještě podšívají další vrstvou tkaniny, díky čemuž vznikne slušivá deka či přehoz.

Jedná se o skvělý způsob jak zrecyklovat starý textil, který bychom jinak vyhodily. V interiéru se dají tímto stylem vytvářet například přehozy přes nábytek, ale dá se jím nábytek i přímo čalounit. Můžete si takto vytvořit i povlečení na peřiny a polštáře, nebo předložku.

Díky pestrobarevnému dekoru přinese patchwork do vašeho interiéru skutečně velký kus energie a barev.  Zároveň z něj můžete udělat i přehozy na zahradní nábytek, nebo jej použít pro výrobu venkovní houpací sítě, kterou na zahradě rozhodně nikdo nepřehlédne. Patschwork milují také děti, které nejen ocení barvičky v jejich pokoji, ale zároveň vám mohou s výrobou pomoci, například se stříháním látek a vybíráním jednotlivých vzorů, případně při skládání geometrických ornamentů.

Patchwork byl původně využíván během světových válek coby řešení, jak moci šít v době nouze. Ovšem dnes je patchwork velice vyhledávanou technikou i u světových návrhářů a dokonce se z něj stalo svébytné umělecké odvětví, které si nachází cestu do muzeí a galerií.