Budujeme sprchový kout
Pokud uvažujete o rekonstrukci staré koupelny nebo stavíte nový dům, pak jste určitě nezapomněli zvážit, zda do ní umístíte sprchový kout. V tomto článku pro vás shrneme několik výhod a nevýhod sprchových koutů nebo jejich různá stavební řešení.
Sprchový kout není v dnešní době nic ojedinělého. V poslední době je jeho existence zejména v moderním interiéru. Skvěle se hodí do malometrážních koupelen například v bytě. V domě pak naopak doplňuje vanu jako takovou, například v dalším patře. Pří výstavbě sprchového koutu je třeba zohlednit ten fakt, jestli bude od zbytku místnosti oddělený nebo bude „vpuštěn do prostoru“. Obě možnosti mají něco do sebe, takže záleží na konkrétním požadavku poptávajícího.
Uzavřený sprchový kout
Tento typ sprchového koutu budou pravděpodobně upřednostňovat lidé, pro které je důležité soukromí při intimní hygieně a potrpí si tak na soukromí. To je jeho největší výhodou. Nevzhledné závěsy již v dnešní době nahradily mnohem lépe vypadající skleněné dveře a zástěny, které se vyrábějí v mnoha provedeních. Od matných až po čiré s různými vzory. Tento materiál tedy jistě zabráno šíření a rozstřikování vody po celé koupelně, ale na druhou stranu je jeho údržba nemálo náročná. Na skle totiž zůstávají kapky vody, což může být problém v místech, kde je tvrdá voda. To by mohlo způsobovat vznik skvrn a po delší době vznik vodního kamene. Proto se doporučuje sprchový kout po každém použití otřít a stěny vysušit. Další nemalou výhodou uzavřeného koutu je kumulace tepla z teplé vody. Sprchováním se voda odpařuje a pára se kumuluje ve sprchovém koutu, takže se člověk zahřeje o něco dříve, zvláště v domě, kde je koupelna chladná.
Otevřený sprchový kout
U tohoto typu sprchy je výhodou to, co jsme označili u uzavřeného sprchového koutu za nevýhodu. Tedy jejich zástěny, díky kterým tedy odpadá jejich údržba. Otevřené sprchové kouty si postupně vydobývají místo i v moderních domácnostech.