Češi budou více stavět svépomocí. Důvodem je vstřícnější legislativa
V minulosti byli stavebníci omezení maximální zastavěnou plochou 150 metrů čtverečních. Novela stavebního zákona limit zrušila a odborníci se shodují na tom, že legislativní změny povedou k vzrůstu zájmu o stavbu svépomocí. Nový zákon by měl ulehčit především zájemcům o bungalov.
Novela stavebního zákona nabyla účinnosti začátkem roku 2018 a mimo jiné upravuje podmínky pro stavbu domu svépomocí. Doposud bylo bez stavebního povolení možné stavět pouze dům se zastavěnou plochou nepřekračující limit 150 metrů čtverečních, nyní může být libovolná. Zájemci o stavbu potřebují pouze územní rozhodnutí či územní souhlas s umístěním stavby. Samozřejmostí by mělo být i ohlášení na příslušném stavebním úřadě. Ohláška vychází levněji než stavební povolení.
Co se však nezměnilo, je maximální počet podlaží. Stavba nesmí mít více než čtyři patra – v případě pěti a více patrového domu musí stavbu realizovat stavební firma.
Odborníci věří, že nová legislativa vzbudí zájem o stavbu svépomocí. K té se již nyní přiklání mnohem více Čechů než v minulosti a hlavním důvodem je samozřejmě výrazná úspora nákladů. Oproti realizaci stavební firmou je možné ušetřit až polovinu.
Dle statistik preferuje téměř 60 % stavebníků bungalov a 37 % pak jednopatrový dům. Omezená zastavěná plocha však představovala pro mnohé z nich nepřekonatelný problém a jediným východiskem byla realizace developerem.
Že se v Česku v poslední dekádě staví svépomocí podstatně více než v minulosti, potvrzují i prodejci z Hamaxu (oblíbené stavebniny Praha). Statistiky hovoří jasně a právě v hlavním městě se bez stavební firmy staví více než jinde.
Stavební firmy se o práci bát nemusí. Stále je dost lidí, kteří raději stavbu svěří profesionálům. I tato skupina stavebníků se však často obrací na levné stavebniny z důvodu nákupu cenově dostupnějšího materiálu. I tímto způsobem lze při stavbě domu výrazně uspořit.