Domácí dílna jak má být
Český člověk je kutil od přírody. K tomu, aby mohl vytvářet různé věci je však potřeba pořádné zázemí. Jak by ovšem taková dílna měla vypadat? V tomto článku se Vám pokusíme předat pár rad a tipů, jak mít vše po ruce. Správné kutilské doupě by mělo být především bezpečné. Proto se pokusíme veškeré pracovní pomůcky a nářadí mít po ruce, avšak vždy umístěno a připevněno tak, aby nedošlo k jejich uvolnění či pádu. Pro skladování hřebíků, šroubků či matek je potřeba mít dostatek úložných prostorů.
Pracovní deska je základ
Pracovní stůl, známý jako ponk, je asi nejdůležitější část dílny. Obecné pravilo je takové, že ruka by měla svírat pravý úhel při práci na takovém stole. Stůl musí mít pevnou desku a stabilní konstrukci. Odborníci radí vybírat kovové desky nebo z tvrdého plastu s voděodolnou úpravou a možností připevnění svěráku. V menší dílně jistě oceníte pracovní stůl na kolečkách, abychom jej mohli přemístit podle potřeby a vytvořit si další volné místo. Pokud budete volit pojízdnou variantu, rozhodně pořiďte kolečka s brzdou!
Na práci je nutné dobře vidět
Nejlepším osvětlením je přírodní světlo, proto by dílna měla mít alespoň jedno velké okno, pod kterým bude ideálně umístěn onen ponk. Bez umělého osvětlení se však také neobejdeme. Základem je stropní světlo, které však musí být umístěno tak, aby při práci na pracovní desce nevytvářelo stín pod rukama. Zde platí stejné pravidlo jako u psacího stolu. Světlo by mělo být silné, ale zase by nemělo oslňovat. Na samotném ponku pak můžeme využít bodové světlo nebo stolní lampičku, kterou si můžeme přisvítit podle potřeby. Jak již bylo řečeno, nejdůležitější při práci je bezpečí. Proto mějte v dílně po ruce lékárničku či malý hasicí přístroj. Při samotné práci pak nezapomínejte na ochranu sluchu a zraku, to znamená sluchátka a brýle mít vždy nasazené.