Dotace na fotovoltaiku mění pravidla: Na co si dát pozor?

I letos můžete získat dotace na fotovoltaiku. Dejte si ale pozor. Na začátku roku se totiž změnila pravidla. Pokud chcete ušetřit, čtěte více v tomto článku.

Zájem o dotace na fotovoltaiku stále stoupá. Podle dostupných statistik vzrostl zájem téměř o 60 procent. Kolik peněz se bude rozdávat letos a jaké jsou změny? Na to se podíváme v tomto článku.

Dotace na fotovoltaiku pro podnikatele

Dotace na fotovoltaické elektrárny mohou podávat i podnikatelé. Přihlášky běží už od 13. ledna. Minimální částka pro získání dotace je tentokrát stanovena na dva miliony korun. Dotaci na fotovoltaiku tak můžou získat jen elektrárny s vysokým výkonem.

Aby byla splněna minimální hranice, budete muset pořídit baterii s výkonem minimálně 180 až 200 kW, případně FVE o výkonu 100 kW s baterií o kapacitě 100 až 120 kWh. Jeden žadatel pak může získat dotaci až ve výši 50 milionů korun. Tímto způsobem tak můžete ušetřit spoustu peněz nejen při nákupu, ale i v dlouhodobém horizontu.

Dotace na fotovoltaiku pro domácnosti

Ochuzeni o dotaci nebudou ani domácnosti. V rámci programu Nová zelená úsporám fotovoltaika bude mnohem levnější. V oblasti podpory C, tedy efektivního využití zdroje energie, můžete žádat o příspěvek v rozmezí 35 – 150 tisíc korun. Dotace na termické systémy končí na částce 50 tisíc korun. Při kombinaci s kotlíkovou dotací je možné získat ještě dodatečný bonus 20 tisíc korun.

Příspěvek získají i stavitelé nových bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Tato dotace není omezena maximální částkou. Za každý kWp získáte fixní dotaci 12,5 tisíce korun. I to je ale pěkná částka, která vám pomůže se zařízením ekonomicky šetrného bydlení.

Další novinky v roce 2020

Jednou z největších novinek je možnost dosáhnout na dotaci, i když provozujete hotelové, sportovní, zábavní, restaurační či rekreační zařízení. Tuto možnost ale mají jen provozovatelé na území hlavního města Prahy. V celém Česku si ale můžete zažádat o příspěvek na fotovoltaiku instalovanou na střechy nebo stěny novostaveb.