Dům z kamene? Je krásný a elegantní

Dům ozvláštněný kamenem zevnitř nebo zvnějšku spojuje krásné s užitečným. Potěšte se břidlicovou střechou, obklady, chodníčkem nebo třeba kamenným umyvadlem.

Zemská kůra je tvořena různými horninami. Jejich kusy – kameny – nalézají své uplatnění nejen ve stavebnictví již od nepaměti. Kámen, jako tradiční materiál, je stále ceněn, a to nejen díky své trvanlivosti a estetice. Nelze jej adekvátně nahradit.

Obklady z břidlice

Kámen lze použít jak v exteriéru, tak v interiéru. V exteriéru se s ním setkáme například na střechách či na fasádách. Na střechách se uplatňuje zejména ve formě břidlicové střešní krytiny. Na stěnách domu jej můžeme vidět například jako břidlicový obklad nebo fasádu z pískovce.

Pokrytí domu břidlicí má své výhody. Mezi hlavní z nich patří její voděodolnost. Obklad břidlice zase přispívá k tepelné izolaci domu. Mimo dům plní tento materiál též estetickou funkci. Kameny se výborně hodí do zahrádek. Využít je lze na stavbu kamenných zídek, jako ohraničení záhonků nebo jako dlažbu okolo bazénu či na terase.

Okrasné kamení nejen na zahradu

Využití kámen nalezne i v interiéru. Do koupelny si můžete pořídit originální umyvadlo z přírodního kamene. Jeho neotřelý dekor vychází ze struktury a barvy horniny. Výhodou tohoto koupelnového prvku, vyrobeného například z travertinu, je jeho nenáročná údržba. Na hladkém povrchu kapky vody jen tak neulpí. Další možností užití kamene v koupelně jsou břidlicové obklady.

Použití břidlice obklad koupelen zajisté zpestří. V luxusním prostředí může být místnost ozvláštněna například mramorem nebo i žulou. Žula se hodí též do kuchyní jako kvalitní kuchyňská deska. Naopak mramor k tomuto účelu není doporučený kvůli své zvýšené nasákavosti. Ať už si vyberete jakýkoliv druh kamene do svého obydlí nebo do jeho okolí, můžete si být jisti, že vaše místo ozvláštní a dodá mu punc jedinečnosti.