Když chceme vlastní byt

Pokud hledáte vlastní bydlení, a chcete jít do vlastního, z počátku vám nejspíše nezbyde nic jiného, než si pořídit vlastní byt. Pronájem je totiž dnes cestou, jak za velmi krátký čas utratit peníze, které byste jinak mohli investovat do něčeho, co by vám mohlo brzy říkat pane, a to i přesto, že současný trh s nemovitostmi není nákupům zrovna příliš nakloněn.

Není to jen tak

Pokud si budete vybírat byt, je důležité, zda jej chcete mít v osobním či družstevním vlastnictví. Osobní vlastnictví pro vás znamená absolutní vlastnění bytu, se kterým si můžete nakládat dle libosti a jediné co platíte jsou spotřební náklady a příspěvky na chod budovy, ve které je byt umístěn.

Takový byt můžete bez problému pronajímat, nebo jej prodat. Naopak u družstevního bytu platíte měsíčně příspěvky bytovému družstvu a byt nemůžete dále pronajímat, můžete jej jen prodat.

Při výběru je také důležité vědět, jak velký byt vlastně chceme. Pokud budete kupovat byt o malých rozměrech, protože začínáte, pak jej v budoucnu asi nebudete moci pronajímat. Naopak, pokud budete chtít byt pronajímat i v budoucnu, vždy je dobré myslet na to, jaký nájemník by vás byl ideální a myslet i na jeho potřeby. Tam kde se uskromníte vy, nemusí se uskromnit jiní.

Před koupí si byt vždy prohlédněte a načerpejte jeho energii. Dávejte si pozor na to, na jakou stranu je byt otočen, kolik sluníčka do něj během dne jde i to, jak je vzdušný. Zároveň se ptejte na lokalitu, chtějte vědět kdo bydlí vedle vás, zda jsou v domě děti i jaká je občanská vybavenost jeho okolí.

Při koupi bytu mějte i dobře spočítané peníze. Nezapomínejte na daň z nabití nemovitosti, a na další správní poplatky, které by vás mohly překvapit. Zároveň si dobře zkontrolujte, jaké změny bude v bytě zapotřebí udělat, a jaké rekonstrukce vás čekají.