Tepelné čerpadlo, malý zázrak moderní techniky

Venku je zima až praští a z komínů se proto linou tenké proužky dýmu. Pak je jsou tu ale ty domy, ze kterých žádný dům nestoupá. Buď topí na elektriku, nebo si pořídili tepelné čerpadlo.

Teplo od nikud

To je dnes již zcela běžnou formou vytápění domu. Jeho obliba a počty instalací rok od roku roste a to nejen díky státní dotační podpoře, ale celkově díky oblibě obnovitelných zdrojům které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Tepelná čerpadla pracují na principu odběru tepla z okolního prostředí. Takto získané teplo je doplněno o energii dodávanou kompresorem a následně se vhání do systému vytápění, tedy do radiátorů či podlahového vytápění.

Dnes se s nimi nejčastěji setkáme u novostaveb, ale také v bytových domech. Rozdíl je zde pouze ve výkonu tepelného čerpadla. Pro bytové domy a větší objekty je samozřejmě nutná detailnější návrh celého zdroje s ohledem na maximální úsporu a maximální spolehlivost topného zdroje.
Podívejte se na nabídku – vzduchový kompresor.

Tepelná čerpadla jsou technikou relativně novou a velmi dobře si rozumí s ostatními modernitami. Jejich ovládání je možné skrze prostorový přístroj, pomocí telefonu, tabletu či počítače. Navíc je možné díky internetovému připojení ovládat vytápění v podstatě odkudkoliv ve světě. Někteří kvalitní dodavatelé navíc nabízejí permanentní monitoring či připojení zařízení k předpovědi počasí, na základě které reguluje způsob vytápění.

Tepelné čerpadlo je vždy navrhováno v kombinaci se záložním zdrojem tepla, tedy nejčastěji s elektrokotlem či plynovým kotlem. Tepelné čerpadlo lze také spárovat s fotovoltaickými panely a energii, kterou potřebuje si bralo ze slunce. V takovým případech je však velmi důležité dbát na správný návrh obou zdrojů a zohlednit veškeré technické aspekty, aby řešení přineslo úsporu i pohodlí.