Když domácnost umí přemýšlet

Slyšeli jste někdy pojem chytrá domácnost? Dost možná ano a v příštích letech o ní uslyšíte ještě více. Jedná se o takovou domácnost, která je vybavena chytrými spotřebiči, které můžete ovládat prostřednictvím mobilní aplikace či různých centrál.

Když domácnost myslí

Žárovka, ale klidně i lednice, dne mohou být chytré skutečně všechny možné spotřebiče. Velmi oblíbené jsou například reproduktory od výrobců jako ne Amazon, se kterými si díky zabudovaným hlasovým asistentům pěkně popovídáte, a ještě se dozvíte jaké bude počasí, nebo zda není potřeba se při cestě do práce vyhnout nějaké zácpě.

Hlasový asistent však může ovládat i další spotřebiče. Například můžete hlasem ovlivnit intenzitu zářivky, nebo si nechat doma trochu více přitopit. Většina zařízení je spárována pomocí bluetooth a pokud chcete, aby na sebe všechna komunikovala, je vždy dobré volit ty od jednoho výrobce.

Existují však už i řešení, které jsou schopna shromáždit veškeré chytré spotřebiče a ovládat je pomocí jediné centrály. Například česká společnost Domotron dnes nabízí takové řešení, které upgraduje chytrou domácnost na novou úroveň, a učí jí být zcela autonomní.

Co to znamená? Tak například u ostatních řešení je potřeba vše nastavovat ručně. Například osvětlení je zapotřebí buď stáhnout pomocí aplikace, nebo aktivovat hlasového asistenta a stažení světel řešit skrze něj. Autonomní řešení by však mělo znát vaše návyky a veškeré změny provádět zcela autonomně, tak abyste nemuseli vyslovit ani hlásku a cokoliv ovládat.

Chytré domácnosti jsou zcela jistě budoucností, která se bude objevovat ve stále větším počtu domů a bytů. Cena takových zařízení je vyšší, ale do budoucna se bude jen snižovat a díky výrobcům jako je například IKEA si jí již dnes může dovolit v podstatě každý.