Nový trend v architektuře: Posuvné dveře

Dveře jsou naprosto nedílnou součástí každého interiéru, který dotváří jeho celkový dojem. Prakticky a účelně oddělují jednotlivé místnosti. Architekti v poslední době volí dveře posuvné.

Moderní řešení dveří

Hlavním důvodem tohoto nového trendu je zásadní úspora místa, zajímavý design a pohodlná manipulace. Provedení posuvných dveří je oblíbené u velkého množství architektů a objevují se dnes již v téměř každém projektu. Jsou požívány nejen pro oddělení jednotlivých místností, ale zároveň pro rozdělení jedné místnosti na několik soukromých zón. Jsou tak využívány například mezi kuchyní a obývacím pokojem či ložnicí a koupelnou.

Praktické a estetické

Dalším plusové body získávají posuvné dveře v úzkých místnostech, či chodbách s více otvory, kde klasické dveře nelze použít. Jejich předností je i velmi snadné používání, kdy nejsou potřeba žádné prahy, kliky a dveře bývají velmi tiché. Například v Japonsku se tato forma dveří těší oblibě už od starověku a je mnohem častější, než naše klasické otočné dveře.

Zavěšení dveří se řeší garnýžemi, které často mívají i speciální posuvný systém, který dokončí otevření dveří za vás. Ty lze osadit do začištěného stavebního otvoru bez nutnosti zárubně. Jedná se tak o velmi čisté designové řešení, které dá naplno vyniknout dekoru dveří a jejich symbióze s kováním.

Dvě varinaty

Dveře lze zvolit ve dvou variantách a to posuvné podél zdi, nebo dveře posuvné do zdi, ve které je umístěno pouzdro. Každé z těchto provedení má své výhody i zápory.

Dveře posuvné po zdi bývají na kolejnici, která krytá garnýží z libovolného materiálu. Může tak míst stejný dekor jako dveře a zárubeň, ale může být i kovová. Lze je umístit do všech prostor, kde je dostatek místa a rovné zdi.

Dveře do pouzdra mají hlavní nevýhodu v samotném pouzdru, které se zazdívá již v průběhu stavby.