Pracovna či kancelář může být útulná i funkční zároveň

V pracovně či kanceláři trávíme třetinu svého života. Abychom mohli dosahovat odpovídajících pracovních výkonů a být v tomto prostoru maximálně spokojeni, je nezbytné klást důraz na jeho zařízení a vybavení. Nabízíme vám praktické tipy, jak je toho možné docílit.

Jako i u jiných místností platí stejně tak u pracovny či kanceláře pravidlo maximálního využití prostoru, u něhož nemusí být na škodu ani jeho nevelká rozloha. Využít malý prostor kanceláře lze při adekvátním rozložení velmi dobře a zároveň nebude potřebné platit vysokou kupní cenu či horentní nájem za její užívání. Čím je prostor menší, tím je však nezbytné více se zamýšlet nad detailními pozicemi veškerého nábytku a technického vybavení.

Osvětlení dělá divy

Mottem každé kanceláře je její světlost a maximální využití denního světla, které méně unavuje ve srovnání se světlem umělým. I v době žárovek ideálně simulujících denní světlo je nesrovnatelně komfortnější moci pobývat v bezprostřední blízkosti okna, kterým proudí dostatek denního světla do pozdních hodin. A na to je dobré vždy pamatovat.

Z tohoto důvodu je osvětlení středobodem následného rozvržení umístění veškerého nábytku v místnosti, kdy pracovní stůl musí být primárně dostatečně osvětlen. Neunavujete-li příliš svoje oči, šetříte tím svou celkovou energii, kterou můžete více vkládat do vlastní práce. A o to přece jde.

Centrální pracovní prostor

Srdcem každé kanceláře je vždy pracovní stůl. Ten však nemusí zabírat mnoho prostoru, především v případě, že je zvolen odpovídající rohový typ. Rohový pracovní stůl využije výborně prostor jinak často stísněného kouta a zároveň poskytuje i dostatek pracovní plochy. Psací stoly do kanceláře jsou dnes vyráběny v mnoha variantách včetně rozkládacích možností, kdy lze původně malý stolek účelně rozšířit. Není třeba se tedy obávat, že se ergonomický pracovní stůl do malé kanceláře nemůže umístit.

Při pořizování nového pracovního stolu je vhodné uvážit, kolik písemností, dokumentů a kancelářských pomůcek budete při práci potřebovat a podle této úvahy i rozhodnout o celkovém počtu přihrádek a zásuvek, rovněž tak pojízdných kontejnerů. Zvolíte-li zásuvek a přihrádek totiž více, než ve skutečnosti potřebujete, stanou se přirozeným magnetem pro nadbytečné věci.

Stejně tak jako v přírodě, ani v kanceláři nemůže existovat vakuum a každý prázdný prostor se brzy opět zaplní. V tomto ohledu je pak na škodu mít úložných prostorů nadbytek, protože se stanou pouze shromaždištěm materiálů, které by jinak byly skartovány či řádně založeny. Navíc přeplněný pracovní stůl nepůsobí ani příliš příjemným dojmem pro vlastního zaměstnance i pro jeho návštěvy.

Každý pohyb má svůj význam

Zařizovat novou kancelář byste vždy měli až po předchozí ergonomické analýze. Budete-li nejvíce vaší pracovní doby pobývat u pracovního stolu, je potřebné si rozmyslet, jaký další nábytek či technické zařízení budete dále využívat nejvíce a v jaké blízkosti by tedy mělo být od vašeho stolu umístěno. Není nutné provádět nadbytečné pohyby, které navíc v malém prostoru mohou být nepříjemné vašim návštěvníkům.

Právě na návštěvníky kanceláře musí být při jejím zařizování rovněž pomyšleno, protože jejich existenci lze ve většině pracovních oborů stěží vyloučit. Návštěva se má cítit ve vaší kanceláři dobře a musí se mít především kde pohodlně usadit. V jakkoliv malé kanceláři je tedy proto nezbytné kalkulovat i s prostorem pro návštěvy, které by se neměly cítit v žádném případě příliš stísněným dojmem.

Estetická stránka kanceláře je důležitá

Po předchozí praktické ergonomické analýze pracovního prostoru přichází ke slovu i jeho estetická kvalita. Ta spočívá nejen ve výběru stylu zařízení, ale rovněž i ve zvoleném materiálu a barvách. Především u barev platí, že by neměly být příliš tmavé, neboť mohou působit melancholicky, zároveň je však třeba se vyvarovat i křiklavých tónů, které při delším pobytu nepůsobí přirozeně.

Ideálním materiálem je samozřejmě pravé dřevo, ale není nezbytné nadbytečně utrácet, když se dá pořídit i jeho často prakticky nerozeznatelná imitace. Design je pak věcí každého, někdo upřednostňuje přírodní vzhled, někoho naopak uspokojuje pouze moderní styl. U nábytku však platí, že by měl být zároveň i pevný, tedy zase přílišná úspora na materiálu se nemusí v konečném důsledku zcela vyplatit.

Pár pravidel na závěr

Neexistuje univerzální rada, jak docílit ideálního zařízení kanceláře pro každého, to je věc každého individuality, ale budete-li dodržovat několik následujících zásad nemůžete být ve finálním výsledku nikdy zcela zklamáni. Jedná se o zásadu řádného osvětlení místnosti, zásadu odpovídajícího počtu úložných prostor, zásadu ergonomického rozmístění nábytkových kusů a technického vybavení a v neposlední řadě i o zásadu příjemné estetické kvality tohoto prostoru. Výhodou je, že pro dodržení těchto pravidel v praxi není nutné disponovat horentními sumami, jen je třeba si vše dopředu řádně rozvážit.