Proč jdou v metropoli na odbyt spíše menší byty? Rodinám chybí peníze a přibývá singles
O prostorném bydlení si může většina obyvatel hlavního města nechat zdát. Pražané stojí nohama na zemi a poptávají především garsonky a byty 2+kk. Rodiny sice po větších bytových jednotkách touží, ale nemohou si je dovolit. Zároveň přibývá singles – lidí, kteří žijí sami a větší domácnost nepotřebují.
Z analýz pražského realitního trhu vyplývá, že se poptávka Pražanů soustředí především na dvoupokojové byty a garsoniéry. Zatímco v roce 2016 tvořily menší byty méně než 60 % z celkového objemu prodaných nemovitostí, nyní prodej bytů v Praze přesáhl 70 %. Kolem 30 % pak připadá na byty 1+kk. Na vině jsou astronomické ceny bydlení i demografický vývoj.
Developeři berou požadavky vážně
Developerské společnosti na poptávku po menším bydlení reagují, byť s určitým zpožděním, protože realizace mnoha projektů trvá celé roky. Vzhledem k průměrné ceně metru čtverečního, která momentálně činí více než 100 tisíc korun, jsou požadavky zájemců o byty Praha opodstatněné: vyžadují co možná nejefektivnější provedení dispozic. Zkušenější developeři proto neváhají spolupracovat s odborníky na praktická a uživatelsky příjemná řešení.
Menší byty vznikají i ve starších činžovních domech
Současné trendy respektují nejen developerské společnosti, ale i mnozí majitelé prostorných bytů ve starších činžácích. Neváhají s rekonstrukcí, v rámci které se větší byt rozdělí na dva a více menších jednotek. Investice se jim obvykle vrátí poměrně rychle, protože kromě zmíněných singles jeví o garsonky zájem i starší generace. Rodiče často přenechávají větší bydlení potomkům a sami se stěhují do menšího. Kromě nezadaných mají o garsonky zájem také ovdovělí lidé.
Velikost průměrné garsonky se momentálně pohybuje kolem 30 m², což je téměř pět metrů méně než v roce 2015. Průměrná obytná plocha bytů 2+kk klesla z 60 m² na 54 m². Pražské byty se přesto nemohou rovnat s tzv. mikrobyty, které jsou velmi populární v jiných světových metropolích.