Proč si (ne)pořídit solární panely?

Uvažujete o pořízení fotovoltaické elektrárny pro svůj rodinný či bytový dům, ale neustále přešlapujete na místě? Nejste si jisti, zda je hybridní fotovoltaická elektrárna vhodná pro váš dům, jakou úsporu vám přinese a či vás její pořízení finančně nevysaje? Pak právě pro vás jsme dali dohromady všechny pro a proti, které vám rozhodnutí usnadní.

Přednosti solárních panelů

Jednou z hlavních předností fotovoltaické elektrárny je jednoznačně úspora peněz za spotřebu elektřiny. Žádná domácnost se neobejde bez elektřiny a není třeba dodávat, že její cena každým rokem roste. Pokud se obáváte stále vyšších nedoplatků za elektřinu, pak může být jistým řešením právě fotovoltaická elektrárna na klíč. Navíc energie ze solárních panelů poskytuje částečnou energetickou soběstačnost, takže nebude závislí pouze na dodávkách elektřiny z distribuční sítě.

Fotovoltaika také představuje spolehlivý zdroj energie, pro niž je typická nízká poruchovost a celkem dlouhá životnost. Za další pozitivní stránku solární energie lze považovat ohleduplnost k životnímu prostředí. Na fotovoltaických elektrárnách lze ocenit též snadnou a rychlou instalaci. Nakonec lze využít dotace z vládního programu Nová zelená úsporám. Výše dotace na fotovoltaické elektrárny se pohybuje mezi 35 000 až 150 000 Kč.

Úskalí fotovoltaiky

Na druhou stranu i fotovoltaická elektrárna má svá úskalí. Jednou z hlavních nevýhod fotovoltaiky je, že nelze použít na každou střechu. Problémem především bývá zastínění střechy jinou budovou či stromem. Aby došlo k využití veškerého svitu sluneční energie, tak je vhodné, aby střecha měla sklon kolem 35° a orientována na jih, ale problémem v zásadě není ani rovný typ střechy. Pokud se obáváte nevzhlednosti, pak to lze vyřešit umístěním fotovoltaické elektrárny na pozemek.

Chcete-li využívat energii ze solárních panelů i ve večerních hodinách, pak je nutné využít akumulace energie do baterií. Nevýhodou je, že bateriová uložiště bývají nejnákladnější. Zároveň však lze pro hybridní fotovoltaickou elektrárnu využít nejvyšší dotace. Nakonec největším úskalím jsou klimatické podmínky České republiky, kvůli kterým se domácnost nemůže spoléhat pouze na tento zdroj energie a lze ho využívat pouze jako doplňkový zdroj energie.

Rozhodnutí je pouze na vás

Teď už víte o přínosech a úskalích fotovoltaické elektrárny vše. Konečné rozhodnutí je pouze na vás. V případě že se rozhodnete pořídit si fotovoltaiku na svou střechu, pak se můžete obrátit na společnost Tri energo, která vám pomůže s vyřízením dotace.