Renovace dřevěné podlahy
Pokud jste si koupili nový byt a měli jste to štěstí, že se v něm nachází stará dřevěná, kupříkladu parketová podlaha, pak si nelámejte hlavu s tím, jestli budete pokládat podlahu novou. Tu starou totiž stačí jednoduše zrenovovat.
Poklad pod linem
Renovace připadá v úvahu v momentě, kdy není podlaha příliš silně poškozena a je v kompletním stavu. I v takovém případě je však možné podlahu zachránit a mít jí opět jako novou. Nejdříve je nutné zjistit stav jednotlivých kusů podlahy a ty, které jsou v již špatném stavu nahradit novými. Vždy vybírejte stejný typ a odstín dřeva, jako v jakém je původní podlaha.
Následuje přeskládání. Podlahy, zejména ty parketové mají časem tendenci vytvářet mezi sebou mezery a odjíždět. V některých případech je tedy nutné podlahu celou přeskládat, případně i vyměnit lepení, kterým je k podlaze uchycena.
Následuje broušení parket, tedy proces, při kterém se z povrchu odstraní staré nátěry, laky a další ošetření. To je zapotřebí dělat bruskou, která je k tomu speciálně určena. Tu si můžete koupit, ale samozřejmě je lepší si jí prostě jen zapůjčit. Půjčení se pohybuje od 500 do 1000 korun na den a je dobré také počítat se zálohou, kterou musíte na stroj složit.
Následně se můžete pustit do samotného broušení podlah, na internetu najdete řadu přesných návodů jak na to, tedy v jakém směru se pohybovat a jak ovládat brusku. Detailní místa, kam se bruska nedostane můžete brousit buď ruční bruskou, nebo manuálním náčiním.
Po broušení můžete tmelit spáry speciálním tmelem, který se smíchá s prachem, který vznikne po druhém přebroušení parket, jemnějším brusným papírem. Nezapomínejte, že je vždy nutné po spárování čekat dostatečně dlouhou dobu, než vše zaschne. Následně přichází na řadu další broušení a pak samotné ošetření povrchu dřeva. Zde můžete volit buď klasický lak, nebo dřevo napustit olejem.