Sedací souprava U nebo klasický gauč? 3 tipy jak vybrat správnou sedačku

Dbejte na velikost místnosti, kvalitu a povrch sedačky. Kupujte až po vyzkoušení!

Sedačka je podstatnou součástí každé obývací místnosti. Slouží k setkání, odpočinku, sledování televize, čtení a někdy dokonce i jako místo pro práci. Tím, že je sedací souprava středobodem celého obýváku, musíme jejímu výběru věnovat hodně času. Je třeba zaměřit se na pohodlí, tvar, barvu, potah nebo rozložení jednotlivých dílů sedací soupravy. Nejednomu laikovi z toho jde hlava kolem. Jak si tedy vybrat tu pravou?

Zaměřte se na proporce

Velikost a rozložení sedačky je, především v malém prostoru, to nejdůležitější. Pokud máte malý obývák, zaměřte se na to, aby byla sedačka co nejkompaktnější a co nejvzdušnější. Bude pak působit v prostoru mnohem subtilněji. Stačí tak malý gauč. Sedací souprava U, tolik oblíbená především v rodinách, může malý obývák zcela znehodnotit. Hodí se především do velkým prostorných místností.

Do malého prostoru je vhodné vybrat jednobarevnou sedačku, ale výrazných barev se bát nemusíte. V současné době jsou moderní především syté přírodní barvy – barva zeleně, tmavě modrá, cihlově oranžová nebo odstíny žluté. Všechny tyto barvy navodí při správné kombinaci s ostatními prvky s místnosti pozitivní atmosféru.

Vždy si ji vyzkoušejte

Nenechte se ošálit vzhledem sedací soupravy, krásná barva a tvar nejsou všechno. Věnujte čas výběru a sedačku si pořádně ozkoušejte. Nebojte se si na sedačku sednout už v prodejně, lehněte si na ni, a to klidně i na několik desítek minut. Teprve přibližně po půl hodině zjistíte, zda je pro vás vybrané sezení to pravé.

Zvýšenou pozornost věnujte především kvalitě podsedáku a hlavně opěrce zad a hlavy. Minimalistické sedačky bez opěrky hlavy jsou sice moderní, ale na celovečerní sezení vhodné nejsou.

Myslete na funkci

Při výběru mějte na paměti, kdo všechno se pohybuje ve vaší domácnosti a na co všechno se bude sedačka používat. Máte malé děti nebo domácí mazlíčky s ostrými drápky? Určitě se zaměřte i na výběr potahu, ten musí být nejen krásný, ale hlavně funkční. S malými dětmi byste měli myslet na jeho snadnou údržbu. Vhodnou volbou tak může být kůže, ta je ale dost drahá, nebo moderní syntetické textilie, z kterých jde skvrna setřít obyčejnou vodou. Právě ty jsou jako dělané i pro pejsky nebo kočky. Zvířata je nepoškrábou a neroztrhnou.

Pokud na sedačce rádi pracujete, nebo máte malý byt, pohlédněte se i po multifunkčních sedačkách, které mají zabudované úložné prostory nebo odkládací stolek. V některých sedačkách si už dokonce nabijete mobil nebo počítač či zchladíte pivo.