Vertikutace travnatých ploch zlepší stav vašeho trávníku

Vertikutace trávníků je důležitou součástí péče o kvalitu a dlouhou životnost travnatých ploch. Nestačí pouze pravidelné sečení a případně zavlažování. Stejně jako je nutné okopávání a plení jiných rostlin, vyžaduje i trávník patřičnou péči. Je však třeba tuto činnost provádět odborně, neboť nesprávnou a neodbornou vertikutací může dojít k nevratnému poničení trávníku, který se z neodborného zásahu může vzpamatovávat i několik sezón.

Proč je vertikutace nutná

technikaV průběhu vegetace se vlivem pravidelného sečení, sešlapávání a jiného zatěžování trávníku se vytvoří v trávníku nepropustná vrstva. Tu tvoří odumřelé části rostlin, zbytky posečené trávy, plevel a mech. Vytvořená nepropustná vrstva může dosahovat tloušťky až několika centimetrů. Její vinou se do půdu nedostává dostatek vody a potřebných živin. Dalším důsledkem tvorby této nežádoucí nepropustné vrstvy je, že trávník v době sucha rychle vysychá, místy se vytvářejí místa s řídkým porostem a začne se více prosazovat plevel, který postupně trávu trvale vytlačuje. Dalším důsledkem travní plstě jsou příznivé podmínky pro vznik plísňových a houbových onemocnění.

Co je vertikutace

K zajištění tvorby a vývoje zdravého a silného trávníku je nutné především pravidelné odstraňování travní plsti pomocí vertikutátoru, což je stroj podobný travní sekačce. Jeho hlavní součástí je válec s vertikutačními noži a pružinkami. Nože nařežou drny, pružiny pak všechny nečistoty vyhrabou.

Kdy se vertikutace provádí

Vertikutace by se měla provádět dvakrát v roce. Vhodnou dobou pro první vertikutaci je březen a duben, druhé vertikutační období je v srpnu a září. Vždy ale záleží na klimatických podmínkách. Travní plocha po vertikutaci vypadá poničeně, ale není třeba se ničeho obávat, neboť se zlepší látková výměna a přihnojením a případným dosetím se již po krátké době trávník posílí a zahustí. Odborná vertikutace travnatých ploch Prostějov je zárukou kvalitního a zdravého trávníku. Proto si objednejte tuto činnost u firmy RD servis ze Skrbeně v Olomouckém kraji.