Jak vybrat správné prostěradlo?

Prostěradlo patří mezi základní výbavu každé domácnosti, a přitom mnoho lidí nevěnuje jeho výběru ani zdaleka takovou péči, jakou by si zasloužilo. Kvalitní prostěradla totiž umí mnohé – zpříjemnit vám spánek, zahřát i ozvláštnit interiér pokoje.

Dlouhá životnost i kvalita

Žerzej patří k nejhebčím látkám vyráběným z bavlny. Vyznačuje se vysokým stupněm absorpce vody i prodyšností, díky čemuž se z něj stal oblíbený materiál na výrobu oblečení, županů, ale i ložního prádla. Na jersey prostěradla dnes řada domácností nedá dopustit. Jsou velmi praktická, jelikož není třeba je žehlit, a neztrácejí barevnost ani po opakovaném praní.

Froté prostěradla jsou stejně jako žerzejová skvěle prodyšná a vysoce savá. Patří mezi takzvané trojrozměrné textilie – třetím rozměrem je zde myšlena drobná smyčka vystupující nad plochu tkaniny. Froté prostěradla mají příjemný povrch a jsou velmi odolná, čímž pádem spolehlivě ochrání vaši matraci před znečištěním. Dobře se perou a není nutné je žehlit.

Jste-li příznivcem klasiky, vsaďte na osvědčené bavlněné prostěradlo. Zachovává si dlouhou životnost a barevnou stálost i po mnoha vypráních, navíc se snadno udržuje a je vyrobeno z přízí hebkých na dotek, na kterých je radost spát.

Prostěradlo jako designový kousek

Že je prostěradlo jen nudná součást vybavení, která nikdy nebude ničím víc – a především ne stylovým bytovým doplňkem? To je ovšem veliká mýlka! Prostěradlo a povlečení představují v pokoji zásadní barevnou plochu, kterou můžete použít k doladění celého interiéru. V posledních letech letí takzvaný colorblocking, tedy kombinování velkých ploch v zářivých kontrastních barvách. Zkuste třeba duo modrá a oranžová!

Prostěradlo však můžete pořídit i v jemnějších barvách a sladit ho s celkovým vyzněním pokoje. Máte například červený koberec? Proč nepořídit ložní prádlo ve stejné barvě? A jste-li příznivci klasiky, investice do starého dobrého bílého prostěradla nezklame nikdy.