Jaké akvárium vybrat pro děti? A na co si dát pozor?

Jestliže chce Váš potomek domácí zvířátko, zkuste to nejprve s akváriem, na kterém se naučí pravidelně starat o živého tvora. Akvárium bude určitě méně náročné než pravidelné venčení pejska a dítě se naučí postupně zodpovědnosti. Rybičky jsou živé tvory a děti si tím uvědomí, že to není jen hračka na hraní. Samozřejmě musíme dítě kontrolovat, jak se o rybičku stará – je to živý tvor a neradi bychom ji trápili.

Jestliže pořizujeme akvárium již většímu dítěti, určitě nebude na škodu mu nejprve koupit knihu pro začínající akvaristy. Tady získají základní informace, jaké vybavení pro své akvárium potřebují, jak osázet akvárium rostlinami a které rybky se k sobě hodí.

Co potřebujeme k založení akvária

Základem bude určitě pořízení nádrže. Zde bychom se měli rozhodnout, zda bude vhodnější nádrž z plastu nebo ze skla. Akvárium je většinou ve tvaru kvádru nebo krychle. Skleněnou kouli bychom pro rybky neměli pořizovat, je vhodná např. spíše pro krevetky. Určitě bychom však neměli pořizovat malinké akvárium. Ve větším akváriu (60 l a více) se udržuje lépe stabilita ekosystému.

Dále potřebujeme čistící filtr, osvětlení, topítko, kamínky nebo substrát na dno a pak už jen rostlinky a rybičky. Nejjednodušší je pořídit si tzv. akvarijní set, který již obsahuje veškerou techniku, která se k té určité velikosti akvária hodí. E-shopy nabízejí akvarijní sety od těch nejlevnějších až po sety pro náročné akvaristy.

Výběr rostlinek do akvária

Zde bychom určitě měli vybírat rostlinky nenáročné pro začátečníky. U takových nebudeme muset přidávat CO², hnojit a příliš mnoho svítit. Samozřejmě lépe vypadají rostlinky hnojené a s kvalitním osvětlením. Ty nenáročné však i přesto porostou.

Jaké rybičky pořídit?

Tak jako u rostlinek, budeme určitě směřovat náš zájem k rybkám nenáročným – sladkovodním. Tady budou určitě dobrou volbou „živorodky“ (mečovky, paví očka). Děti pak s napětím očekávají potomstvo. Živorodkám se mláďata rodí živá (odtud jejich název) na rozdíl od ostatních ryb. Ale pozor na to, abychom si akvárium nepřeplnili. Pamatujte na pravidlo 1 l vody na 1 cm dospělé ryby. Rybičky vkládáme do nově založeného akvária až po 14 dnech, kdy se ustálí v nádrži ekosystém.

A co dál?

Teď už musíme jen pravidelně měnit vodu v akváriu, čistit filtr, svítit rybkám a rostlinám a samozřejmě krmit rybičky.

Snad to bude dobrá volba pro Vaše dítě, ale takový koníček jako je akvaristika, dokáže pohltit i nejednoho „dospěláka“ a můžete tím společně trávit volné chvíle.