Co vše musíte vědět o sanaci mokrého zdiva? Vyřešte svůj problém co nejrychleji!
Začali jste u sebe doma pozorovat typické jevy, které upozorňují na vlhké zdivo? Pak na nic nečekejte – sjednejte nápravu co nejdříve. Čím déle budete otálet, tím dražší celý proces bude. Jaké technologie vám pomohou a na co je nutné si dávat pozor?
Co je vlastně sanace zdiva?
Sanace zdiva je komplexní obor, který v sobě obsahuje vysoušení, nahrazování poškozené hydroizolace a stavební práce. Jak vlastně přijdete na to, že potřebujete takové služby? Odpovědí jsou typické znaky vlhkého zdiva ve vašem domově. Všímáte si odlupující se omítky a mokrých fleků na nejrůznějších místech svých zdí? Máte pocit, že neustále dýcháte těžký a vlhký vzduch, přičemž vám nepomáhá ani celodenní větrání? Chodíte do sklepa k oroseným oknům? Nebo dokonce pozorujete plíseň? V takové situaci je na čase jednat! Jaké technologie se k vysoušení používají?
Elektroosmóza
Jako první si představíme proces označovaný jako elektroosmóza. Tato metoda používá k vysoušení zdiva známý fyzikální proces – elektromagnetické pole ovlivňuje chování kapalin. S pomocí speciálního zařízení lze postupně a bez jakýchkoliv mechanických zásahů vysušit téměř libovolné zdivo. Vzhledem k postupnému vysušování nedochází k žádnému poškození opečovávané budovy, což se hodí zejména u historických památek. Prudký pokles vlhkosti by totiž mohl způsobit destrukci některých typů materiálů.
Daná metoda má celou řadu předností. Díky absenci mechanického zásahu nedochází k narušení statiky vašeho domu. Máte starší a méně stabilní stavení? Pak jste na správné adrese. Elektroosmóza si navíc poradí se zdmi libovolné tloušťky. Patří k nejrychlejším a cenově nejvýhodnějším možnostem. Po dokončení prací dochází k dlouhodobým úsporám za vytápění. A co víc, získáte desetiletou záruční dobu na správnou funkci svých stěn.
Chemická injektáž
Druhou možností je takzvaná chemická injektáž. Zde dochází k nepatrnému mechanickému zásahu. Nejedná se však o nic hrozného. Zkrátka a dobře se do zdí vyvrtají menší otvory (klidně z vnější strany domova tak, aby nedošlo k narušení interiérů). Do vzniklých děr se následně napustí izolační látka – silikonová mikroemulze, silikonový krém, akrylátový gel, případně polyuretanová pryskyřice. V rámci jednoho domova lze klidně kombinovat různé látky. Jednotlivé prostory přece jen mohou mít trochu odlišné izolační požadavky a specifika. Při správném propojení odlišných typů izolace získáte opravdu zabezpečené stěny, které nepropustí vodu po desítky let.
A výhody chemické injektáže? Jedná se o rychlý a levný proces, který netvoří nepořádek a nijak neohrožuje statiku starších budov. Často se používá v místech, kam se nedostanete s jiným druhem technologie (schodiště, různá zákoutí, výklenky, mezi sloupy a podobně). Navíc si můžete nechat provést rubové i plošné izolace.
Někdy je nutné zapojit mechanické bourání
V některých případech se nevyhnete podřezání zdiva. Tento proces vyžaduje vyříznutí dlouhé spáry, do které se následně vloží hydroizolace (sklolaminát, PVC, nebo PE). Následně se tento prostor zajistí klíny a kousek od něho se vyřízne další spára. Do té se opět vloží hydroizolace. Takto se pokračuje až do chvíle, dokud nejsou stěny kompletně ochráněné. Jednotlivé pláty se vzájemně překrývají. Během dané práce vzniká nepořádek a může narušit statiku starších budov. Výsledkem jsou však perfektně ochráněné stěny a dlouhodobé úspory za vytápění.
Trápí vás mokré stěny? Pak je nejvyšší čas na návštěvu webových stránek společnosti Izolace Hróz. Tam najdete kontakty na ověřené odborníky, kteří vše dají do pořádku.