Jak vybrat správné hnojivo pro indoor pěstování
Hnojivo je klíčovým prvkem pěstování krásných, zdravých a bohatě plnících rostlin. Víte, jak správně vybrat hnojivo a dávkovat ho? Nejdůležitější věci ohledně hnojení při indoor zahradnictví se dozvíte v následujícím článku.
Jaká máme hnojiva a v čem je jejich rozdíl?
Při výběru formy hnojiva záleží především na tom, s jakou se vám nejlépe pracuje. Nejlépe se pracuje asi s tekutými hnojivy, ale někteří zahrádkáři preferují spíše sypká nebo pevná. Setkat se můžete se základním dělením hnojiv – na dvousložková, jednsložková a třísložková. Co tento údaj znamená? Dozvíte se z něj, kolik základních složek musíte smíchat, abyste dostali živný roztok.
Nejčastěji se asi u hnojiv setkáte s označením NPK – tento princip značí trojkombinaci základních prvků (dusíku, fosforu a draslíku). Smíchání těchto tří prvků je velmi jednoduché a bez problémů ho zvládnete sami. Stačí se držet návodu.
Podle čeho se tedy řídit při výběru hnojiva?
Nejprve byste si měli rozmyslet následující věci:
- Co chcete pěstovat?
- Jakým způsobem chcete rostliny pěstovat?
- Preferujete chemická hnojiva, nebo jejich bio varianty?
Každý druh pěstování vyžaduje trochu jiné hnojivo
Pěstujete rostliny v zemitém substrátu? Pak by měla být hnojiva o něco méně koncentrovaná. Určitou část živin totiž už rostlinky čerpají ze substrátu. Věnujete se hydroponickému nebo aeroponickému zahradnictví? Hnojiva by měla být koncentrovanější. Vzhledem k tomu, že hnojivo je součástí živného roztoku, tak samozřejmě vybíráme z tekutých hnojiv.
Dále byste se měli řídit podle rostlin, které pěstujete – ne všechna hnojiva na zeleninu jsou vhodná např. na okrasné květiny a naopak. Podle svých preferencí si také můžete vybrat mezi klasickými chemickými hnojivy a jejich bio alternativami.
Jaký je rozdíl mezi hnojením ve fázi květu a růstu?
Dosti zásadní. Během fáze růstu potřebuje rostlina více dusíku – u míchání vícesložkových hnojiv je tedy třeba přidat dusík na úkor menšího množství draslíku a fostoru. Ve fázi květu je postup přesně opačný – rostlině dejte dusíku méně a zvyšte přísun draslíku a fosforu.
Správné dávkování je základ úspěchu
Málo pohnojené rostliny dostanou málo živin – ale ani jejich přemíra není vůbec dobrá. Pokud rostliny přehnojíte, budou slabší a náchylné k nemocem. Používání příliš velkého množství hnojiva vám navíc časem bude lézt docela do peněz. Držte se proto při dávkování návodu od výrobce nebo se podívejte i na jeho webové stránky – na většině najdete schémata hnojení s tím kterým hnojivem.
Správný výběr hnojiva a jeho dávkování je jedním z nejdůležitějších kroků při pěstování rostlin, a to nejen indoor formou. Chcete se o hnojivech pro domácí pěstování dozvědět více? Stáhněte si zdarma e-book napěchovaný informacemi.