Je čas malovat!
V prvním díle jsme vám poradili, jak barvy vybírat, popřípadě čemu se vyhnout. V tomto díle pomůžeme s výběrem vhodného příslušenství nebo kolik barvy vlastně budete potřebovat. Vše se odvíjí samozřejmě od velikosti prostor určených k vymalování.
Kolik barvy budu potřebovat?
Potřebné množství barvy vypočítáme z výměry natírané plochy. V praxi to znamená, že na každém obalu barvy je napsáno, že toto množství vystačí například na 10 metrů čtverečních. Při malování je potřeba také zohlednit hrubost povrchu, tedy čím hrubší povrch, tím bude spotřeba barvy vyšší. Pokud se necháváte namíchat barvu přímo na vaše přání, nechejte si napsat na kus papíru přímo poměr a kódové označení barev pro případ, že vám barva nevystačí a vy budete muset dokoupit další.
Štětec nebo váleček?
Dost pravděpodobně budete potřebovat obojí. Na místa, kam se špatně dostanete jako jsou například plochy kolem vypínačů, rohy nebo kolem rámů oken bude vhodnější použít štětku. Naopak na velké plochy bude lepší použít váleček. Pokud chcete vytvořit nějakou dekoraci na stěně, můžete použít speciální váleček se vzorem nebo použít staré noviny namočené ve vodě a následně v barvě, které obtisknete na stěnu. Takto vytvořená dekorace vypadá krásně na pohled a každá návštěva to jistě ocení.
Nepřidělávejte si práci.
Před samotným malováním si dejte práci s přípravami a na nic nezapomeňte. Pokud můžete, sestěhujte nábytek doprostřed místností, oblepte zásuvky, okenní rámy, zárubně dveří a veškeré další součásti, které nemůžete odmontovat nebo je jejich demontáž složitá. Předejte tak následnému omývání a mnohdy ještě větším starostem po vymalování než před ním. Pokud však barva zasáhne povrch, který nechcete mít barevný, pak barvu setřete, jak nejrychleji to jen půjde. Nemusíte se potom obávat toho, že barva nepůjde umýt. Osvědčeným tipem po malování je do vody určené na úklid přidat trochu octa, nezůstanou po něm šmouhy na podlahách.