Když máte v interiéru historické a cestovatelské solitéry

Kam s nimi?

Cestování a historie patří mezi velmi oblíbené koníčky mnoha z nás. Tento koníček má mnohdy i ten výsledek, že se v našem interiéru začnou objevovat nejrůznější zajímavé solitéry, které si přivážíme z cest a objevujeme v antikvariátech. Ovšem jak s takovými artefakty v interiéru naložit?

Jak již bylo řečeno, tyto kusy jsou mnohdy solitéry, tedy je dobré dbát na to, aby je nic nerušilo, a aby měly dostatek pozornosti. Ideální je rozmístit je například po knihovně, ale jen v několika málo kusech, kde budou dobře vyčnívat mezi jednotlivými hřbety knihy. Do každé místnosti je vhodné umístit tři až čtyři solitérní artefakty, ne více.

Aby se sběratelské kousky co nejvíce vyjímaly, je dobré dopřát jim prostor například i na zdi a pokud se jedná o skutečně cenný kousek, může to být například také samotný podstavec. Vůbec nejlepším způsobem jak takový artefakt podtrhnout je dopřát mu vlastní osvětlení, které na ně upozorní a zároveň vykreslí jejich veškeré detaily a tak trochu navodí muzejní atmosféru.

Pokud máte předmětů mnoho, můžete zkusit ještě jednu variantu, kterou je vytvoření samostatné místnosti, kam budete tyto předměty ukládat. Tato místnost může být zároveň také pracovnou, či obývákem. Množství jednotlivých předmětů pak vytvoří neopakovatelnou atmosféru, která vás vtáhne do minulosti a bude ve vás evokovat vzpomínky na své cestování.

Nezapomínejte, že je nutné se o předměty neustále starat, utírat z nich prach či je leštit. Proto je dávejte na taková místa, kde se k nim vždy snadno dostanete. Rozhodně není dobrým nápadem umisťovat je na nejvyšší patra polic, vysoko na zdi atd.