Krása bonsaí

Pěstování bonsaí je staré japonské umění, které vnáší miniaturizaci přírody nejen do interiérů ale také do zahrad. Pojďte s námi nahlédnou na toto tajemné řemeslo.

Starodávné bonsaie

Historie bonsaí sahá daleko do dávnověku, kdy japonští šlechtitelé zjistili, že pokud omezujeme životní prostor rostlinky stromku, roste pouze ve své miniaturní podobě, ovšem je schopen dožívat se skutečně velmi vysokého věku.

Pěstování bonsai se stalo uměním, při kterém se šlechtil duch a především trpělivost. Japonci si malé stromky nosily do svých domovů, popřípadě je instalovaly so svých zahrad plných harmonie a duševního náboje.

Jak na to?

Bonsai můžete v poklidu začít pěstovat doma i vy. Stačí si k tomu vybrat jen vhodný semenáček stromku který se vám libí, náčiní a také misky. Do nich jen semenáček zasadíte a čekáte. Ponejprv je vhodné semenáček zasadit do menší mísy, aby si vytvořil dostatečně hustý kořenový systém a následně jej přesadit do větší misky.

Péče

Stromek je poté zapotřebí neustále zastřihávat a nedovolit mu pouštět větvičky, které si na něm nepřejete. Pokud byste chtěli, aby byl stromeček pokroucený a vypadal jako by byl právě odvezen z nejvyššího vrcholku japonské hory, pak je dobré jej drátkovat. K tomu slouží speciální měkký drátek, který pouze obmotáte kolem větvičky a která tak drží tvar. Tím jak sílí si větvička tvar uchovává a po sundání drátku je již zkroucená přesně podle vašich představ.

 

Bonsai můžete pěstovat doma, k čemuž se hodí především některé teplomilné stromky jako například citrusy, nebo některé druhy jehličnanů. Právě jehličnany jsou na bonsai vůbec nejlepším druhem stromku, se kterým se nejlépe pracuje. Tak se nebojte a objevte kouzlo starého umění tvorby bonsaí. Uvidíte že mu propadnete.