Lískové ořechy z vlastní zahrádky: na jejich pěstování není ni složitého
Lískové ořechy rostou na stromě, který nazýváme líska. Není to dřevina, která by měla nějaké vyloženě specifické požadavky na pěstování. To znamená, že pěstovat ji mohou i méně zkušení zahradníci. Troufnete si na to i vy?
Výběr stanoviště
Rostlinu si můžete koupit v zahradnictví, nebo je možné využít již vzrostlou rostlinu. Je běžné, že v okolí lísky se nachází mladé výhonky. I ty mohou být použity k vypěstování samostatné rostliny. Mnohem více se ale doporučuje pěstování z řízků. Ty samy o sobě zakoření rychle a také velmi rychle rostou. Vyberte pro ně slunné stanoviště, protože ve stínu budou mít mnohem méně plodů.
Výsadba lísky
Ideálním obdobím pro výsadbu je začátek podzimu. To si rostlina stihne vyvinout dostatečný kořenový systém, který zvládne nadcházející zimu. Pokud je půda příliš těžká, můžete do ní zapracovat trochu písku, aby jí voda lépe protékala. Málo úrodnou půdu můžete vylepšit kompostem. Vyhlubte jámu tak velkou, aby se do ní pohodlně vešly kořeny, a zasypte je.
Péče o lísku
Základem péče je každoroční přidávání kompostu do zeminy v okolí kořenů lísky. Další hnojení není potřeba. Mladý strom je třeba pravidelně zalévat, a to zejména v období horka a sucha. Dospělý strom již zalévat nemusíme. Tato rostlina může dorůst do výšky nad 5 metrů. Pro lepší sklizeň a udržování estetického tvaru stromu, můžete chtít provádět řez. Provádí se vždy po sběru ořechů. Má ještě další výhodu: prosvětlí keř a umožňuje lepší rašení výhonků.
Nemoci a škůdci
Velkou výhodou tohoto stromu je to, že se nebudete potýkat se škůdci ani chorobami. Někdy vás ale o podstatnou část úrody může obrat veverka. Nacházíte-li prázdné nebo červivé oříšky, viníkem může být malý brouček, který má název nosatec lískový. Zbavit se jej můžete s pomocí speciálního chemického postřiku, který se aplikuje v období, kdy samice klade vajíčka. To znamená na konci června či začátku července.