Jak mít doma čerstvý vzduch po celý rok, aniž byste topili pánubohu do oken?
Jak spolu souvisí zdraví, větrání a úspora energie? Není tajemstvím, že pobyt v nevětraném prostředí vede k únavě, bolestem hlavy a po určité době i k určitým nemocem. Vzduch, který nemá požadované parametry, zároveň způsobuje horší koncentraci a pokles pracovního výkonu. Jenomže větrání jde ruku v ruce s únikem tepla, což se zákonitě projeví na vyúčtování za energie. Existuje vůbec způsob, jak zajistit efektivní výměnu vzduchu a neprotopit majlant?
Vzhledem k tomu, že dospělý člověk vydýchá průměrně 15 kg vzduchu za den (cca 12 tis. litrů), by se mělo v místnosti za hodinu vyměnit cca 30 metrů krychlových vzduchu.
Velmi nežádoucí je vysoká vlhkost – v takovém prostředí se dobře daří bakteriím, které způsobují záněty horních cest dýchacích. Zároveň se objevují plísně produkující nebezpečné toxiny.
Co se týče “ideálního vzduchu”, Podle odborníků by měl mít následující parametry:
- teplota 20 – 24 °C,
- vlhkost 30 – 65 % (optimální vlhkost je 45 %),
- minimální fyzikální a chemické znečištění.
Řízené větrání je levnější než otevřená okna
Přes otevřená okna uniká obrovské množství tepla, a proto se stále více domácnosti přiklání k tzv. řízenému větrání pomocí rekuperační jednotky. Stoupá především obliba decentrálních jednotek, které fungují samostatně pro jednotlivé místnosti a oproti klasickému centrálnímu systému je jejich realizace podstatně jednodušší a finančně dostupnější.
Větrací jednotky provádí nepřetržitou výměnu vzduchu a lze je instalovat v jakémkoliv typu objektu. Dobrou volbou je například německá technologie značky inVENTer, o níž se dozvíte více na www.inventer.cz.
Český dodavatel zajišťuje komplexní servis včetně montáže a zároveň nabízí i související sortiment – odtahové ventilátory, které se využívají v místnostech s vyšší vlhkostí vzduchu (koupelny, kuchyně…).