Pracovní oděvy nejsou zbytečnost, ale nutnost. Proti jakým nebezpečím vás ochrání a jak vybírat?
Pro velké množství profesí představují pracovní oděvy a další ochranné pomůcky podmínku, bez které nelze výkon takového zaměstnání provádět. Buď za tím stojí dodržování zásad bezpečnosti práce, anebo jim to vzhledem k charakteru pracovní náplně výslovně ukládá příslušný zákon, což se týká zejména některých řemeslných oborů.
Život a zdraví máme všichni pouze jedno, a proto se vyplatí věnovat výběru pracovních oděvů i ochranných pomůcek velkou pozornost. Ať už se je chystáte nosit a využívat sami nebo je pořizujete pro své spolupracovníky, či dokonce zaměstnance, je nutné vždy vybrat co nejlepší ochranný oděv vzhledem k účelu a charakteru činnosti. Je totiž logické, že například dřevorubec musí při práci své tělo chránit zcela odlišným způsobem (protipořezové oděvy), než třeba svářeč (žáruvzdorné oděvy).
Jak vybrat pracovní oděv?
Při výběru vhodného pracovního oděvu bychom rozhodně neměli šetřit ani časem ani penězi. Hlavním úkolem takového oblečení je ochránit nás před zraněními všeho druhu, ale také pochopitelně i špínou. Musí vám padnout a být pohodlné, abyste se mohli na výkon profese stoprocentně soustředit. Sami jste jistě v minulosti někdy zažili, jak nepříjemně se pracuje, když je vám malá bunda, škrtí vás kalhoty nebo tlačí boty.
Dle základního určení se i pracovní oděvy dělí na pánské, dámské a dětské. Ve všech kategoriích máte přitom na výběr ze širokého spektra střihů a funkčních i designových provedení. Pokud víte, že se při práci budete vyskytovat v blízkosti silnice, v hale s pohybem vysokozdvižných vozíků, či kdekoliv jinde, kde byste měli být s ohledem na vaši bezpečnost vidět, volte oblečení výrazných barev a vždy vybavené reflexními prvky. V tomto případě platí čím více, tím lépe.
Obecně lze rovněž doporučit pracovní oděvy vybavené co nejvíce kapsami, případně poutky, které lze rychle využít jednak pro odložení pracovních nástrojů (kladiva, špachtle, kleští,…), a zároveň se do nich vejde i peněženka, klíče, menší svačina a cokoliv, co dle svých osobních potřeb rádi nosíte pořád s sebou. Většina oblečení pro tato zaměstnání bývá v exponovaných oblastech loktů, pozadí a kolen vybavena zesílenou látkou, která zabraňuje rychlému prodření a celkovému opotřebení oděvu. I tento aspekt si před zakoupením zkontrolujte.
V závislosti na charakteru činnosti pak máte na výběr i zateplené varianty pracovních oděvů (stejně jako pracovní obuvi), které oceníte při práci venku v zimním, ale i jarním či podzimním období během sychravých dní. Své využití ale naleznou i v chladírnách nebo nevytápěných skladech.
Na jaké speciální vlastnosti se zaměřit?
Podle přesné náplně vaší práce poté dbejte na to, aby oděv určený do zaměstnání nebo na domácí kutění byl například voděodolný, nehořlavý, žáruvzdorný, odolný větru, oděru, chladu či teplu, žáru, olejům a mastnotám, chemikáliím a tak dále. Vybrat si také můžete oděvy například protipořezové nebo antistatické. Volba je na vás a vašich potřebách. Stejně jako to, jestli se rozhodnete například pro oděvy jednorázové, oboustranné, oděvy 2v1, 3v1 nebo 4v1.
Doporučené značky pracovních oděvů
Na trhu existuje mnoho značek. Na webu společnosti TOMIS CZ, kde můžete pracovní oděvy přímo zakoupit, naleznete nabídku osvědčených a mezi zákazníky populárních výrobců pracovních oděvů a ochranných pomůcek. Jedná se o produkty společností Ansell, ARDON, ASSENT, Australian Line, Batmetall, CRV, Červa, Delta, Dupont, Fridrich a Fridrich, Chemsafe, KIXX, OS, Panda, Planam, RVC, Sioen, Siostart, Tyvek, Vektor či Vochoc.