Proč praskají žárovky
Stalo se to asi nám všem. Přišli jsme unavení domů, chtěli jsme si rozsvítit, cvakli jsme do vypínače a v tom se ozvala rána, světlo jen probliklo a v tom lepším případě se vyhodily pojistky jen v našem bytě. Přesně takový je scénář v momentě, kdy nám praskne žárovka. Proč to ale dělají a dá se tomu předejít? Na to se nyní pokusíme nalézt odpověď.
Ti, kteří mají problémy s praskajícími žárovkami, nejspíše znají cestu do nejbližšího obchodu, kde je nabízejí, téměř poslepu. Pokud je to i váš případ, doporučujeme vám pozvat si k sobě domů elektrikáře. Příčinou často praskajících žárovek totiž může být přepětí, která odhalíme přeměřením elektřiny. Pokud je tok proudu kolísavý, popřípadě příliš vysoký, žárovky velice trpí. Zkrat může nastat přímo v objímce celého svítidla a zakoupená přepěťová ochranná zařízení, většinou tento problém neumí vyřešit. Proto je návštěva elektrikáře mnohdy nezbytná.
Dalším problémem může být i málo utažený drát ve svítidle, který se rozžhne. Je možné, že v něm při proudění elektřiny jiskří a častější používání má na takto nekvalitní svítidlo velice špatný dopad. Stejný problém se může objevit i v případě, kdy se vám vlákno přepálí. To poznáte tak, že žárovka je uvnitř celá začernalá. Důvodem tohoto problému je nejčastěji již zmiňované přepětí. Pokud objevíte, že žárovka má prasklé sklo, bude nejspíše problém u samotné konstrukce světla. V takovém případě zvolte slabší žárovku, nebo vyměňte celé světlo. Na svítidle byste neměli nikdy šetřit, protože i ono se značně podílí na kvalitě osvětlení interiéru, která ovlivňuje váš zrak.
Celý pes je zakopaný v onom slavném wolframovém vláknu. To se dnes dělá mnohem menší než kdysi a tak dochází k praskání mnohem častěji. Vlákno začne časem měnit strukturu a pomalu se mění na krystaly, které se drží v jedné řadě. Postupně tak vznikají slabá místa, která zákonitě jednoho dne prasknou.