Tepelným čerpadlem se dá vytápět i byt

Aktuální ceny za vytápění neustále šplhají vzhůru, což pociťují ti, kteří ještě topí archaickými tuhými palivy i ti, kteří volí modernější plyn, případně elektřinu. V bytě se však dá vytápět ještě jedním způsobem a to prostřednictvím tepelného čerpadla.

Je to snadné

Pro vytápění jednotlivých bytových jednotek jsou nejčastěji voleny typy čerpadel vzduch-voda, které jsou i cenově nejdostupnější a mají minimální nároky na přípravu. Není potřeba, aby byly přítomny žádné vrty, ani vlastnit pozemky.

Možná si kladete otázku, kam by se takové tepelné čerpadlo dalo umístit. Čerpadla stále doprovází mýty o jejich hlučnosti a obřích rozměrech, což ale díky moderním technologiím a řešením již dávno neplatí. Čerpadla tak lze dnes zcela bez problému umístit přímo do budovy, například do kočárkárny či bývalé sušárny, kde nezabere o tolik více prostoru, než například lednice. Další prostor je pak nutné vyčlenit zásobníku vody, který zabere podobně místa.

S hlučností si také nemusíte lámat hlavu, jelikož je úroveň hluku, které čerpadla dnes vydávají tak malá, že ve sklepě rozhodně nebude nikoho rušit, a kdyby přeci jen, lze místnost velice jednoduše a rychle odhlučnit.

Tepelné čerpadlo například oproti kotlům na tuhá paliva přináší výrazně pohodlnější způsob vytápění, který je plně automaticky, takže teplota je regulována a hlídána pomocí čidla v bytě a reguluje jí tak, jak jste jí nastavili. Nemusíte tedy neustále běhat nahoru a dolů a přitápět.

Zároveň je teplené čerpadlo levné a dokáže vám ušetřit značné množství financí na vytápění. Ano, prvotní investice je vyšší, ale ve výsledném dlouhodobém přepočtu se zásadně vyplatí. Proto se podívejte po možnostech a vždy se zkuste domluvit i se svými sousedy, zda by neměli o tepelné čerpadlo taktéž zájem.