Velký obývák si vyžaduje rozdělení do zón. Zútulní ho i sedací souprava U.
Právě jste se přestěhovali nebo zrovna od základu nekonstruujete svoje bydlení a nevíte, co si počít s velkým obývákem? Většina lidí by dala všechny poklady světa za to, aby měli prostorný obývák. Když se to ale stane skutečností, začnou si lámat hlavu s jeho zařizováním. Zabydlet velký prostor je někdy mnohem těžší než zařídit ten malý. Je třeba mít na paměti, že sedací souprava a televize nejsou jedinou důležitou součástí takovéhoto obýváku.
Rozdělte si prostor efektivně
Při zařizování velkého obýváku si musíte ze všeho nejdřív napsat seznam všech činností, ke kterým bude sloužit. V dnešní době už bývá obývací místnost často spojená s kuchyní, což vám alespoň ulehčí rozhodování v tom, kde bude jídelní kout. Ten by měl být v bezprostřední blízkosti kuchyně.
Jídelnou ale zařizování obývacího prostoru nekončí. Promyslete si, kolik lidí bude aktivně sedávat na sedačce, zda tam bude přítomna televize, nebo jestli chcete mí v obýváku čtecí či pracovní koutek. Na papíře nebo v počítači si pak udělejte podrobný plánek toho, kde co bude.
Nebojte se sedací soupravy U
Především myslete na vytvoření skvělého posezení pro chvíle s rodinou a přáteli. Buďte odvážní, protože ne každý si to při velikosti dnešních bytů může dovolit. Pokud tedy máte náležitý prostor, kupte si sedací soupravu U, která vytvoří v rámci vašeho obýváku příjemný ostrov odpočinku. Má-li být jeho součástí i televize, určitě přemýšlejte nad tím, jak jí umístit tak, aby jí sledovalo co nejvíce lidí zpříma a aby po instalaci televize nebyly všude vidět nevzhledné dráty.
Používejte koberce či závěsy
Samotná sedačka, a to i tak velká jako sedací souprava do U, však prostor nezaplní, nezútulní. I po zakoupení a rozmístění všech nezbytných kusů nábytku, může ve velké místnosti všechno vypadat stroze, chladně nebo dokonce chaoticky. V nejhorším případě se může ve velkém prostoru objevovat i nepříjemné echo.
Pokud chcete obývák zútulnit, pro ohraničení jednotlivých zón použijte například různě velké avšak navzájem ladící koberce. Ty dokonce pomohou utlumit i nechtěnou ozvěnu v místnosti. Tento problém částečně vyřeší i záclony či závěsy, v nejhorších případech dokonce pohledné akustické tapety.
Předělte obývák skříněmi
Jednotlivé zóny pomohou oddělit i takzvané polostěny, které se nejčastěji využívají pro oddělení kuchyně a jídelního koutu, v dnešní době například v podobě kuchyňského ostrůvku. Podobné bariéry však můžete využít i jinde v pokoji. Takovouto stěnu nemusíte ani stavět z cihel. Stačí vám k tomu mělké různě vysoké skříně s poličkami či zásuvkami.
Podobnou poličku si například můžete dát i za sedačku, pokud není umístěna u zdi. Bez větší námahy tak získáte další úložné prostory a kromě toho šikovnou plochu pro odkládání skleniček či jiných věcí pro lidí, kteří zrovna sedí na sedačce. Designéři jen doporučují, aby skříňka byla nižší než hlavová opěrka sedačky.