Vhodné osvětlení domácnosti

Osvětlení vašeho interiéru značně ovlivní to, jak se doma budete cítit. Pocit pohody a klidu, do kterého se každý den vracíte z práce, se stane velmi rychle návykovým. Naopak špatně nasvícený interiér vám energii bude ubírat, ale to asi nikdo nechceme, že?

Jenom rozsvítit nestačí
Nákup svítidel by se měl řídit velikostí prostoru, který chcete nasvítit. Další podmínkou je, jestli chceme mít světlo, aby svítilo do prostoru nebo bylo pouze dekorační. Obecně platí, že by měl být každý roh v domě nasvícený. Tím docílíme také optického zvětšení. Dříve, než se pro jednotlivá svítidla ale rozhodnete, musíte se rozmyslet, jak bude rozestavěn nábytek. Osvícení se musí řešit společně s nábytkem. Obojí je totiž funkční součástí interiéru a proto je nelze řešit jednotlivě. Jako první se řeší světlo hlavní, tzv. stropní. To se zpravidla umisťuje do středu stropních linií. Dále následují doplňková světla, tzv. scénická. Těmito světly jsou například rohové lampy nebo nasvícené podhledy.

Inspirujte se: Tipy na pojištění, vhodná hypotéka, leasing

světla2

Nezapomínejte na kuchyň!
Kuchyň je velmi často opomíjena, co se osvětlení týče. Je potřeba si uvědomit, že v kuchyni člověk tráví denně i několik hodin. Ve většině ženy v ní pak připravují veškeré jídlo a proto je potřeba na kuchyňskou linku nahlížet jako na pracovní prostor. Zde samozřejmě také platí, že základem je stropní světlo. Nicméně pokud máte v kuchyni skříňky na zdech, tak právě tyto skříňky vám s nejvyšší pravděpodobností budou vrhat stín právě na pracovní plochu. Proto je nutné nasvítit linku zespod těchto skříněk. Moderní jsou dnes LED pásky, které koupíte snad v každé prodejně osvětlení. Aplikace je velmi snadná, stačí ji totiž nalepit na skříňku a jeden konec zastrčit do zásuvky na elektřinu. Nespornou výhodou těchto pásek je také jejich energetická nenáročnost., proto mohou sloužit i jako krásná dekorace.