Zjistěte si energetickou náročnou budovy

Každá budova má určitou energetickou náročnost, což jednoduše znamená hodnotu, která nám ukazuje, jak efektivně je v ní hospodařeno s dodávanou energií. To je dobré především v momentě, kdy chcete svou nemovitost prodávat a případnému zájemci tím vyjádřit kolik jej bude stát energetická obsluha. Pak se ale jedná o dobrou orientační pomůcku i pro vás, díky které si můžete vybrat nejideálnější způsob například pro vytápění vašeho domu.

Mějte přehled

K této problematice se vztahuje magické slůvko PENB, které je jasným a jednoduchým vyjádřením toho, jaká energetická náročnost se vztahuje právě k vaší nemovitosti. V překladu se jedná o zkratku tzv. průkazu energetické náročnosti budovy, často také označovaný jako energetický štítek.

Ten je nutné vyhotovit v momentě, kdy chcete svou nemovitost prodat, nebo pokud děláte výstavbu nové budovy, či některou z již stojících budov výrazněji rekonstruujete. Dále jej je nutné nechat vyhotovit také při pronájmu celého objektu či jeho ucelené části.

Dále se jedná o dobrý způsob, jak si nechat spočítat tepelné ztráty objektu, tedy jednoduše řečeno, jak kvalitně dokáže váš objektu udržet vnitřní teplo. To je velice důležité v momentě, pokud se rozhodujete například vyměnit svůj starý kotel na tuhá paliva za modernější způsob vytápění.

Na základě uvedených údajů si totiž můžete vypočítat, které řešení je pro vše prostory tím nejlepším a nejefektivnějším. Tyto údaje jsou zároveň nápomocné i v momentě, kdy si necháte poradit od profesionálů.

Kde si tento štítek nechat zhotovit? Nejedná se o nic složitého a náročného. Některé společnosti dokonce nabízejí vystavení štítku skrze online formu, takže jej máte v ruce během pár kliknutí.